Prezentujemy artykuł, który pojawił się w czasopiśmie weterynaryjnym Animals. Powstał z naszej inicjatywy na temat choroby Aleuckiej u fretek po tym, jak pośmiertnie zdiagnozowano ją u jednego z naszych podopiecznych. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie Opiekunom fretek, lekarzom oraz uczestnikom projektu z Zakładu Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którzy wykonali całą część laboratoryjną i napisali ten artykuł:
Alicja Blank 1,*,Paweł Foksiński 1,Joanna Małaczewska 1,Mirosława Blank 2,Anna Rzepka 3,Andrzej Krzysztof Siwicki 1,Roman Wójcik 1 i Edyta Kaczorek-Łukowska 1,*
1Zakład Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, ul. Oczapowskiego 13, 10-719 Olsztyn, Polska
2Towarzystwo Przyjaciół Fretek, ul. Mickiewicza 18a/4, 01-517 Warszawa
3Specjalistyczna Poradnia Weterynaryjna PULSVET, ul. Alternatywy 7/U8, 02-775 Warszawa
To kolejny krok w poszerzeniu wiedzy na temat choroby, która nadal jest bardzo mało znana u naszych podopiecznych, a jednocześnie bardzo groźna.
Zapraszamy do lektury: Zwierzęta | Darmowy pełny tekst | Czy choroba aleucka występuje wśród fretek domowych w Polsce? Wyniki badań wstępnych przeprowadzonych w dwóch regionach Polski (mdpi.com)