Jesteśmy opiekunami drapieżników i mięsożerców, musimy zatem zadbać, aby głównym składnikiem diety naszych zwierzaków było mięso.
Fretki mają duże zapotrzebowanie na żywność bogatą w białko (100% pochodzenia zwierzęcego) oraz dobre tłuszcze. Należy zawsze pamiętać o suplementowaniu Tauryny.
Podstawą diety fretki musi być surowe mięso, przemrożone co najmniej 24 godz. Należy zadbać, aby dieta była różnorodna, poprzez podawanie różnych rodzajów mięs (z wyłączeniem wieprzowiny) oraz ograniczeniem ilości podrobów do max 10% (serca, żołądki). Świeży pokarm powinien być podawany dorosłym fretkom co najmniej 2 razy na dobę, rano i wieczorem, w stałych porach karmienia. Szczeniaki muszą być karmione częściej.
Mięso z odpowiednią zawartością tłuszczu, czyli ok 20-25%, powinno być podawane na surowo, ponieważ podczas gotowania ważne witaminy ulegają dezaktywacji. Istotnym elementem diety są kości, ale należy bardzo uważnie je podawać. W diecie znaleźć się mogą tylko kości płaskie i wielokształtne (np. mostek, kręgosłup, żebra), odpowiednio przygotowane, np. roztłuczone, czy zmielone. Kości długich (kończyny, obojczyk) nie wolno podawać żadnym zwierzętom, mogą się rozwarstwiać, tworząc ostre krawędzie, co może prowadzić do niebezpiecznych obrażeń w obrębie przewodu pokarmowego, czy nawet zakrztuszenia się fretki!
Twierdzenie, że fretki lub inne zwierzęta na ogół stają się krwiożerczymi potworami, gdy są karmione surowym mięsem, jest (na szczęście coraz mniej powszechnym) błędnym przekonaniem. Surowe mięso jest absolutnie niezbędne, aby fretka była zdrowa i miała szansę na przeżycie wielu lat bez chorób, na które wpływ ma dieta (w tym m.in. niewydolność nerek, insulinoma, choroby wątroby, obniżona odporność, niedobory witamin i mikroelementów).
Niedopuszczalnym jest karmienie fretki wyłącznie mięsem bez kości i bez suplementów, może to spowodować niedobór wapnia u fretki, ponieważ kości są głównym dostawcą wapnia. Można zstąpić kości dostępnymi gotowymi preparatami wapniowymi w postaci mączek kostnych, czy skorupek jaj. Uwaga: ilość dodanego wapnia musi być ustalona przez weterynarza, ponieważ przedawkowanie wapnia jest szkodliwe. Równie dużym i często spotykanym błędem jest żywienie wyłącznie chudym mięsem (np. pierś z kurczaka). Zwłaszcza u młodych zwierząt takie żywienie prowadzi do poważnych zaburzeń w rozwoju i nieodwracalnych zmian w kośćcu z powodu braku mikroelementów i tłuszczy.
Problemów zdrowotnych wynikających z nieprawidłowego żywienia można uniknąć poprzez odpowiednią suplementację, podawanie całych zwierząt (myszy, kurczaki), zastosowanie diety BARF.
Na rynku można kupić zamrożone jednodniowe kurczęta, oseski myszy, szczurów, chomików. Podawać należy w stanie rozmrożonym.
Całe zwierzaki jako karma są szczególnie polecane, ponieważ fretka otrzymuje zbilansowany posiłek z mięsa, kości (zapobiegając niedoborowi wapnia), podrobów, tłuszczy, futra lub pierza i to w optymalnym stosunku.
Nie wolno podawać wieprzowiny! Może zawierać niebezpieczny wirus Aujeszky, zakażenie wirusem kończy się poważną chorobą. Należy szczególnie uważać, kiedy w domu jest przygotowywana wieprzowina. Fretki lubią mięso wieprzowe i mogą się „poczęstować” same.
Również ryby słodkowodne nie powinny znajdować się w diecie fretki, ponieważ pozbawiają je ważnej witaminy B1. Natomiast ryby morskie są nieszkodliwe, a ponadto dostarczają białka o wysokiej jakości. Podawane od czasu do czasu urozmaicą dietę.
Osobnym problemem jest sucha karma. Nie zalecamy karmienia fretek suchą kamą, jest nieodpowiednia dla fretek z powodu uwarunkowań fizjologicznych fretki. Jednak z uwagi na popularność tego rodzaju żywienia zwracamy uwagę że karma MUSI być wysokiej jakości, aby zapobiec niedoborom i problemom zdrowotnym spowodowanym niewłaściwą dietą (insulinoma, problemy z przewodem pokarmowym). Złe karmy posiadają w składzie zboża, soję lub roślinne przemysłowe produkty uboczne. Są one niedopuszczalne w diecie fretki i niestety dotyczy to większości dostępnych gotowych karm dla fretek.
Sucha karma dla fretek powinna zawierać stosunkowo wysoką zawartość białka surowego pochodzenia zwierzęcego (co najmniej 36%), tłuszczu surowego (co najmniej 20%) i duże ilości kwasów tłuszczowych OMEGA-3. Ponadto, oczywiście, zbilansowane witaminy i taurynę. Im wyższa zawartość białka zwierzęcego i tłuszczu, tym wyższa jest wartość energetyczna suchej karmy.
Sucha karma, spełniająca te kryteria, to na przykład FERRET 7 czy Frettchen4You, które zawierają ponad 90% składników z mięsa.
Nawet przy „dobrej” suchej karmie podawanie surowego mięsa fretce jest niezbędne!
Czysta woda musi być dostępna przez całą dobę. Woda powinna być podawana w dużym otwartym pojemniku, zmieniana 1-2 razy dziennie. W tak zwanych poidłach kulkowych istnieje ryzyko, że fretki wypiją zbyt mało wody, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, głownie z nerkami.
Sucha karma i poidło kulkowe to prawie zawsze gwarancja choroby nerek w niedługim czasie.
Przysmaki owoce powinny znajdować się w diecie fretek tylko sporadycznie i z umiarem. To, że zbyt wiele przysmaków nie jest zdrowych, jest oczywiste. Nie powinniśmy podawać warzyw. A ponieważ owoce zawierają fruktozę, zbyt wiele z nich może prowadzić do problemów z zębami i gospodarką węglowodanową. Nie wolno podawać w żadnym wypadku owoców cytrusowych, unikamy większości pestkowych, żadnych warzyw kapustnych. Dobrym urozmaiceniem diety jest np. ogórek, arbuz, papryka.
Polecane przysmaki, które jednocześnie stanowią ważny wzbogacający element diety, to jajko przepiórcze lub żółtko jaja kurzego, (białka jaja kurzego nie podajemy ze względu na zawartość Awidyny, która niszczy witaminę B), olej z ryb morskich, masło, smalec, śmietana 30%.
Zwłaszcza w okresie wymiany futra warto dodać do jedzenia drożdże piwne.
Pasty witaminowe (Gimpet, NUTRICAL, CaloPet, TUBIFret) zawierają ważne witaminy i pierwiastki śladowe, ale należy podawać wyłącznie w śladowych ilościach i w uzasadnionych przypadkach, ponieważ zawierają szkodliwy cukier. Ponadto, przedawkowanie rozpuszczalnych w tłuszczach witamin, które znajdują się w pastach, jest szkodliwe dla fretki. Można ich użyć w czasie wizyty u weterynarza dla uspokojenia fretki, czy do podania leków. Jeśli fretka otrzymuje leki na stałe, należy znaleźć inny sposób na ich podanie.
Jak wspomniano powyżej, pamiętajmy, że mięso jest i powinno być podstawowym pokarmem fretki.
Wynika to ze specyficznej budowy przewodu pokarmowego naszych drapieżników. Fretki mają mały żołądekJe (jego pojemność wynosi około 50 cm2) i krótkie jelito.
Trawienie trwa tylko 2-4 godziny, a produkcja enzymów trawiennych jest stosunkowo niska, dlatego niestety fretki dużą część spożytego pokarmu wydalają, szczególnie jeśli jest z dużą zawartością składników roślinnych . Pokarm inny niż mięso jest szczególnie słabo trawiony i wydalany w całości. Dlatego tak często biegają do kuwety, a przy pokarmie z dodatkiem składników pochodzenia roślinnego dodatkowo kupy są szczególnie duże.
Udostępnij: