Procedury


Jeśli chcesz adoptować fretkę, koniecznie przeczytaj!

Nie prowadzimy adopcji fretek do domów , w którym mieszkają gryzonie i gady. Są to naturalni wrogowie i przebywanie pod jednym dachem powoduje zagrożenie i ciągły stres dla wszystkich zwierząt

Po pierwsze – zainicjuj kontakt!

Jeżeli pragniesz ubiegać się o opiekę nad futrzastym przyjacielem, pierwszym krokiem będzie skontaktowanie się z Prowadzącym Adopcję.

Wszystkie ogłoszenia oraz dane kontaktowe znajdziesz na stronie Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek, w dziale Adopcje.

Zanim fretka trafi do Twojego domu, przebywa w tzw. Domu Tymczasowym Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek (DT). Ogłoszenia zamieszczane przez Prowadzących Adopcję zawierają wszystkie najistotniejsze informacje na temat szukającej domu fretki – dotyczące m.in. jej wieku, płci, miejsca zamieszkania, stanu zdrowia, wykonanych szczepień oraz charakteru i przyzwyczajeń zwierzęcia. Z ogłoszeń poznasz także historię fretki i dowiesz się, dlaczego trafiła do adopcji.

Pamiętaj! To Ty powinieneś skontaktować się z Prowadzącym Adopcję – nie odwrotnie.

Po drugie – przygotuj się na odwiedziny

Po zainicjowaniu kontaktu przygotuj się na rozmowę i odwiedziny Prowadzącego Adopcję. Tylko dzięki temu SPF ma szansę poznać Ciebie, a także warunki, jakie chcesz zapewnić czworonożnemu, a finalnie – zadecydować, czy jesteś już gotów na przyjęcie fretki do swojego domu.

Brzmi groźnie? Wręcz przeciwnie – wizyta przedadopcyjna to kameralne spotkanie w miłej atmosferze, a dla Ciebie szansa na rozmowę z prawdziwym fretkomaniakiem, który doradzi, pomoże i odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania. Co więcej – możesz prosić o wizytę z fretkami. Dzięki temu sprawdzisz, czy przeszkodą w adopcji nie okaże się alergia lub zapach fretek, który dla niektórych może stanowić poważny problem.

Po trzecie – podpisz umowę

Każdy Nowy Opiekun zobligowany jest do podpisania umowy adopcyjnej ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Fretek. Umowa zobowiązuje do utrzymania niepłodności zwierzęcia oraz zapewnienia mu właściwych warunków życia – niedopełnienie tych postanowień może poskutkować odebraniem fretki przez Stowarzyszenie.

Nowy Opiekun zobowiązany jest także do natychmiastowego poinformowania SPF, jeżeli fretka ZACHORUJE, ZAGINIE lub UMRZE. Dlaczego? Ponieważ:

  • Członkowie Stowarzyszenia utrzymują stały kontakt ze specjalistami w leczeniu chorób fretkowych, a czasem tylko szybka interwencja lekarza może uchronić zwierzę przed kalectwem lub śmiercią
  • SPF posiada możliwości przeprowadzenia szybkiej, zwartej akcji poszukiwawczej – w 99% przypadków poszukiwania rozpoczęte zaraz po zaginięciu fretki kończą się sukcesem!

Po czwarte – umów się na poadopcyjną kawę z ciastkiem

Po podpisaniu umowy adopcyjnej wreszcie możesz zabrać freciaka do domu. Pamiętaj jednak, że procedura jeszcze się nie kończy. Czekają Cię jeszcze minimum dwie wizyty stęsknionego Prowadzącego Adopcję – by mógł upewnić się, że nie potrzebujesz pomocy i dobrze radzisz sobie z nowym przyjacielem.

Przyszłych Opiekunów czekają zatem 4 kroki:

  1. Skontaktowanie się z Prowadzącym Adopcję
  2. Wizyta przedadopcyjna
  3. Podpisanie umowy adopcyjnej
  4. Wizyty poadopcyjne