Zbiórka dla fretek z Ukrainy


Tuż po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, otrzymaliśmy pierwsze sygnały, że w kraju zaczyna brakować karmy. Nie zastanawiając się długo, założyliśmy zbiórkę na zakup, ponieważ wiedzieliśmy, że będzie to długofalowa pomoc i sami z pewnością nie damy rady sprostać tak ogromnym potrzebom. W międzyczasie sprawdzaliśmy wszelkie możliwości transportu. Pierwsze paczki wyruszyły do Kijowa wraz z konwojem humanitarnym, który zgodził się przewieźć nasze dary, dzięki czemu karma z sukcesem dotarła do odbiorcy. Kolejna przesyłka pojechała do Odessy, jednak pociąg przybył na miejsce z kilkunastogodzinnym opóźnieniem i w związku z trwającą godziną policyjną nie udało się jej odebrać. Następna dojechała szczęśliwie. Z transportem do Lwowa nie było większych problemów. Udało się również zaopatrzyć kijowskie schronisko w artykuły medyczne – to właśnie tam trafiały wszystkie zwierzęta oddane lub porzucone przez właścicieli przed ewakuacją miasta.

Obecnie mamy już doskonale opracowany, sprawny system dostarczania przesyłek. W naszych paczkach, oprócz karmy, znajdują się także: suszone mięso, przysmaki, witaminy, leki, olej z łososia, podkłady, czy suplementy wspomagające leczenie. Wiemy też, że świetnie zorganizowane dziewczyny z Ukrainy za pomocą poczty wewnętrznej, która na szczęście dość sprawnie funkcjonuje, rozdysponowują karmę do trudno dostępnych i odległych miejsc, takich jak: Charków, Zaporoże, Dniepr, Chersoń, Donieck, Żytomierz, Donbas, Mikołajów, Winnica, Czerniowce, Krzywy Róg, Biała Cerkiew, Boryspol, Berezań, Irszawa, Grebinka, Połtawa, Sumy oraz wiele innych. Spływają do nas setki podziękowań i wzruszających słów wdzieczności:

“Pragnę wyrazić moją szczerą wdzięczność za pomoc udzielaną przez wspaniałych ludzi. Dziękuję za dobre serce, za uwagę i zrozumienie problemu. Za to, że nie pozostaliście obojętni w tym trudnym dla naszego kraju momencie. Drodzy polscy przyjaciele… Jesteście najlepszą rzeczą, jaka nas spotkała w tym strasznym czasie!!! Dziękuję bardzo z Zaporoża!”

“Dzięuję za pomoc i wsparcie. Jesteście niesamowici! Moja fretka Mini przesyła Wam wielkie podziękowania <3 <3 <3”

“Chcemy wyrazić wdzięczność w imieniu naszej dużej rodziny! Za okazaną pomoc dla naszych trzech fretek! Bardzo Wam dziękujemy, naprawdę potrzebujemy tej pomocy teraz. Zdrowia dla Was wszystkich!”

“Wielkie dzięki dla wszystkich! Ratujecie nasze ogonki, niech Bóg da wszystkim pokój, szczęście i dobro!”

“Nareszcie i u nas działa poczta! Dziękuję bardzo dziewczyny za Waszą ciężką pracę! Za to, że zadbałyście o to, aby nasze dzieci miały co jeść! Dziękuję przyjaciołom z Polski! Za pomoc dla nas wszystkich! Trudno sobie uświadomić, że na tym etapie nie radzę sobie sama…”

Do tej pory udało się już wysłać przeszło 450 kg suchej karmy i kilkaset kilogramów najpotrzebniejszych produktów. Otrzymaliśmy mnóstwo wsparcia od Was – naszych wieloletnich Przyjaciół, na których zawsze i w każdej sytuacji mogliśmy liczyć, od wielu ludzi, którzy usłyszeli o Stowarzyszeniu Przyjaciół Fretek po raz pierwszy, a także od sklepów zoologicznych. Jesteśmy Wam ogromnie wdzięczni za dobre serca! Bez Was naprawdę nie dalibyśmy rady!
Dostaliśmy także nieocenioną pomoc rzeczową oraz finansową od naszych granicznych sąsiadów (i tych trochę dalszych również): Niemcy, Słowenia, Czechy, Chorwacja, Finlandia, a nawet odległa Ameryka! Miłość do fretek łączy ludzi na całym świecie <3

Nie chcemy ustawać w pomocy, tym bardziej, że żywienie i leczenie fretek z dnia na dzień staje się coraz trudniejsze. Fundusze z poprzedniej zbiórki wykorzystaliśmy w całości, założyliśmy więc nową. Prosimy, podzielcie się tym linkiem z innymi, wesprzyjcie nas choćby złotówką – dla tych fretek liczy się każdy gram karmy. Pomóżcie nam pomagać <3

Jak jeszcze mogę pomóc?