Zdrowie


Problemy zdrowotne fretek, podstawowe informacje dla Opiekuna

 Większość poważnych problemów zdrowotnych rozwija się podstępnie, nie dając wyraźnych objawów, fretki świetnie udają że zdrowe. Dla tego obserwacja i profilaktyczne przeglądy zdrowia są konieczne. Każda, nawet niewielka zmiana zachowania powinna włączyć szczególną czujność Opiekuna. Fretki powinny być badane co 6-9 miesięcy w każdym wieku. Przegląd uszu, jamy ustnej, USG , Echo serca, morfologia, biochemia wykonywane regularnie zwiększają szansę na wczesne wykrycie problemów zdrowotnych i odpowiednią reakcję. Największe problemy zdrowotne zaczynają się przeważnie po 4-5 roku życia i wtedy wymagają szczególnej uwagi Opiekuna, wizyt profilaktycznych nie mniej niż dwa razy w roku. Dla tego każdy odpowiedzialny Opiekun przed zakupem/adopcją fretki powinien zorientować się czy będzie miał dostęp do dobrej lecznicy dla fretek. To nadal są zwierzęta egzotyczne i znalezienie lek.weta , który potrafi się nimi zająć może nie być proste w niektórych regionach Polski.

Na wystąpienie wielu problemów zdrowotnych wpływ może mieć nieodpowiednia dieta, stan odżywienia (nadwaga, głodzenie), słaby dostęp do czystej wody, brak szczepień (nosówka ), niezapewnienie odpowiednich warunków życia fretce (np. siano w klatce, czy dostęp do szkodliwych substancji, czy gumowych elementów, za mało ruchu). Są też schorzenia infekcyjne czy takie których przyczyn nie da się jednoznacznie określić, ale odpowiednia opieka zmniejsza ryzyko ich wystąpienia.

Fretki chorują na wszystko, choroby infekcyjne, nowotwory, zapalenia czy urazy.  Chcemy zwrócić uwagę na najczęstsze/typowe przypadłości fretek, z którymi Opiekunowie zmagają się najczęściej, :

  1. Kardiomiopatie –rostrzeniowa lub przerostowa. Nieleczona szybko prowadzi do śmierci zwierzaka. W wielu przypadkach udaje się przez jakiś czas (czasem liczony w latach) leczyć serduszko objawowo, poprawiając w ten sposób komfort życia fretki. Suplementacja Tauryny zmniejsza ryzyko wystąpienia kardiomiopatii. Chorobę rozpoznaje się i monitoruje jej przebieg na podstawie badania Echo serca. Wczesne rozpoznanie zwiększa szansę na skuteczne zatrzymanie czy spowolnienie choroby i zapobieganie ciężkim powikłaniom np. w postaci obrzęku płuc. Najpóźniej w 4 rż warto takie badanie zrobić u każdego freciaka.
  2. Niedrożność Przewodu Pokarmowego, bardzo „typowe” schorzenie dla fretek. Występuje najczęściej na skutek połknięcia przez fretkę jakiegoś ciała obcego, czasem ich pomysłowość jest większa niż wyobraźnia Opiekuna w wyborze rzeczy nadających się do zjedzenia. Najczęściej są to gumowe fragmenty zabawek, butów, pilota i wielu innych. Jest to stan zagrożenia życia dla fretki. Objawy (wymioty, brak stolca, lub skąpy stolec, a następnie spadek temperatury) występują gwałtownie. Czasem pomoże parafina, ale najczęściej wymagają pilnej operacji, ciężkiego zabiegu z otwarciem przewodu pokarmowego w celu wydobycia ciała obcego i przywrócenia pasażu w jelitach.
  3. Niewydolność Nerek– Nerki są narządem bardzo delikatnym u fretek. Reagują na wiele czynników: przewlekłe stany zapalne w organizmie (uwaga na zęby!!!), zła dieta (np. chude mięso, sucha karma z za małą podażą wody), brak wystarczającego dostępu do wody (np. tylko poidło kulkowe, zbyt rzadko wymieniana woda), ale także w przebiegu chorób ogólnoustrojowych (np.anemia, niewydolność krążenia, infekcje)  wskaźniki wydolności nerek mogą być podwyższone. Wystąpienie przewlekłej niewydolności nerek u fretki to bardzo poważny problem zdrowotny, bez względu na przyczynę. Wymaga intensywnego leczenia farmakologicznego i dietetycznego w celu spowolnienia choroby, niestety bardzo rzadko udaje się wrócić do pełnego zdrowia, zwłaszcza że pierwsze objawy w badaniach z krwi pojawiają się kiedy ponad połowa kłębuszków nerkowych już jest uszkodzona. Wcześniej są widoczne zmiany w USG. Nerki można monitorować poprzez badania biochemiczne z krwi i USG.  
  4. Insulinoma – to przerost komórek produkujących insulinę w trzustce. Fretki mają skłonności genetyczne do wystąpienia tego schorzenia. Rozwój choroby może być stymulowany dietą bogatą w węglowodany (np. sucha karma z zawartością zbóż, regularne słodkie owoce jako przekąski).  Występuje w postaci łagodnego przerostu z nadprodukcją insuliny lub nowotworu złośliwego. Zdarza się że zmiany na trzustce, na początku łagodne z czasem rakowacieją. Efektem klinicznym jest spadek poziomu glukozy we krwi fretki poniżej 55mg/dl nawet do wartości krytycznych, nie dających się oznaczyć w badaniu glukometrem. Tak niskie poziomy glukozy bezpośrednio zagrażają życiu fretki. Mała aktywność do tej pory zdrowej fretki, pokładanie, większa senność czy napady głodu powinny być sygnałem do przebadania fretki. Podstawa rozpoznania jest stwierdzenie obniżonego poziomu glukozy w kilku kolejnych badaniach. W zaawansowanych stanach dochodzi do ślinienia, utraty przytomności i drgawek. Każdy spadek glukozy we krwi powoduje narastającą dysfunkcję innych narządów np. serca czy nerek. Leczenie farmakologiczne przedłuża życie fretki i jej komfort, jednak jest dość drogie (proglicem) i może nieść poważne działania ubocze (np.steryd). Czasami reakcja na leki jest niewystarczająca i niezbędne jest leczenie operacyjne. Niestety nie zawsze jest skuteczne na dłuższą metę, zwłaszcza wtedy kiedy już mamy do czynienia z nowotworem złośliwym i przerzutami.
  5. Nadczynność/Nowotwór Nadnerczy u fretek występuje głównie (ale może wystąpić też u zwierząt niekastrowanych) jako powikłanie kastracji chirurgicznej. Nadnercza próbują przejąć rolę gonad, stymulowane przez przysadkę.  Na początku przeważnie jest to łagodny przerost nadnerczy, który przechodzi w rozrost nowotworowy. U implantowanych fretek występuje wyjątkowo rzadko. Łysienie ogonka, okolicy krzyżowej, matowe futerko, wzmożone pragnienie powinny zwrócić uwagę Opiekuna.  W badaniu USG widać powiększone nadnercze, w różnym stopniu. O leczeniu zdecyduje lekarz, czasami podanie implantu hamuje chorobę jeśli jest w początkowej fazie i freciak wraca do zdrowia. Czasami jednak niezbędne jest usunięcie chirurgiczne zmienionego nadnercza. Bardzo poważny zabieg zwłaszcza w przypadku prawego nadnercza. Regularne badania USG pozwalają wykryć problem na wczesnym etapie.  
  6. Ruja Przetrwała u Samiczek. Zagrażająca życiu samiczki sytuacja, kiedy ruja sama nie przemija po ok 6 tygodniach. Na skutek przedłużonego działania estrogenów dochodzi do poważnych zaburzeń w całym organizmie. Fretka traci sierść (nawet do całkowitego wyłysienia) i dochodzi do anemii, czasem dramatycznej i nieodwracalnej, kończącej się śmiercią. Może to dotyczyć nawet bardzo młodych samiczek. Zdarzają się przypadki że futro nie wypada, a hamowanie szpiku i anemia narastają podstępnie. Taką sytuację łatwo przegapić. Dla tego trzeba obserwować czy wargi sromowe u samiczki w rui zmniejszają się po ok 4 tygodniach trwania rui. Jeśli nie, to konieczna jest wizyta u lekarza. Jeden zastrzyk/implant przerywający ruję może uratować życie naszego zwierzaka. Poniżej są opisane Frida i Nuka z przetrwałą rują. Obie samisie odzyskały zdrowie.

Przybliżone Ceny spotykane w gabinetach weterynaryjnych:

Echo serca 150-220zł

USG 120-180 zł

Morfologia i biochemia krwi – 60-100 zł

Proglicem – 1 kapsułka 2,50 – 5 zł

Operacja i opieka pooperacyjna 1000-1400zł

Implant Suprelorin 280-330 zł.

.

07.2018 Takie maleństwo do nas przyjechało.Kupione w prezencie dziecku, uczuliło je.
Apelujemy – nie kupujcie zwierząt w prezencie.
Jeśli chcecie fretkę, spróbujcie odwiedzić kogoś, kto już ma, na pewno znajdziecie ludzi z Waszych okolic. Spotkajcie się, zapoznajcie z zapachem, jeśli podejrzewacie u siebie czy domowników alergię, odwiedźcie fretkę kilka razy dla pewności. Zobaczycie przy okazji, jak wygląda życie z fretką, co zabezpieczyć, jak urządzić pokój czy mieszkanie.
To MUSI być przemyślana decyzja, jak w przypadku każdego zwierzęcia.

Bardzo dziękujemy właścicielom za przekazanie nam fretki. 🙂 Znajdziemy maleństwu jak najlepszy dom. <3 Fretka nie jest jeszcze do adopcji, tak więc prosimy o niezgłaszanie się na skrzynkę.

Okruszek to około dwumiesięczne maleństwo, które zbyt wcześnie zostało odebrane matce. Waży nieco ponad 250g. 🙁 Musimy go podkarmić, a potem zrobić RTG, ponieważ obawiamy się krzywicy. Ma też objawy neurologiczne. Będziemy Was informować o postępach maleństwa.
Okruszka można wesprzeć datkami tutaj: https://pomagam.pl/9d8uzu4malbo bezpośrednio na konto SPF PLN: 54 1140 2004 0000 3502 7738 8688
Prosimy, myślcie o nim ciepło. Żeby ten kiepski start w życie obrócił się w dobrą stronę. No i jeżeli zastanawiacie się nad kupnem fretki z pseudohodowli, to zastanówcie się raz jeszcze. Takich niedożywionych, zaświerzbionych okruszków są setki co roku, a kupując w mnożarniach nabijacie kabzę tym, którzy w głębokim poważaniu mają ich dobro, zdrowie i bezpieczeństwo.

 

 

 

 

20.03.2018 NUKA

Prosimy nie regulować odbiorników.

Dostaliśmy wczoraj wiadomość,
że w jednym ze sklepów zoologicznych jest fretka,
która potrzebuje naszej pomocy.
Osobie, która się do nas zgłosiła — BARDZO dziękujemy za sygnał :*
Szczęście w nieszczęściu, że sklep nie próbował nikomu wmówić,
że jest to nowa odmiana fretki — skinny -_-
Nie mogliśmy przejść obojętnie.

Dziewczyna ma ok. 2-3 lata, jest już po badaniach krwi,
czekamy na wyniki.
Tak, jest prawie całkowicie łysa — to wynik rui permanentnej.
Supłajcie ogonki za małą!

można poczytać tu : NUKA

 

10.04.2018 NUKA

Może to jej urok, może to       …          Magia!
(i właściwa opieka)

Nie wiemy… ale wiemy, że jest pięknie. ✿
Jeszcze dwa tygodnie temu znaliśmy ją wszyscy jako Łysolkę z zoologa.
A dziś… Zresztą, sami zobaczcie Nukę!
Tak. To ta sama fretka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

01.03.2018 FRIDA

Jest  marzec, do początku astronomicznej wiosny pozostało kilka dni.
Jako że do wiosny już bliżej niż dalej — rozpoczyna się sezon rujkowy.
Sezon wyczekiwany przez hodowców i wszystkich chcących kupić fretkę, ale dla nas — bardzo smutny sezon.
Wtedy trafia do nas znacznie więcej zwierząt… Ale nie to nas smuci. Smuci to, że znacznej liczbie tych zwierząt nie możemy już pomóc…
W wyniku niewiedzy (w co chcemy wierzyć) lub zaniedbania właścicieli fretek, szczególnie samiczki, trafiają do nas w rui permanentnej.
Czasem, jak w przypadku dziewczyny ze zdjęcia, zdążamy na czas z pomocą. Czasem jest za późno…
Tak więc apelujemy!
Pilnujcie swoich podopiecznych, szczególnie gdy jest to ich pierwsza wiosna. Jeśli nie wiecie, jak sobie poradzić z rują u fretki, czego się spodziewać i gdzie iść do weterynarza, żeby otrzymać fachową pomoc i poradę — zapraszamy do kontaktu!
Odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania!

20.03.2018 FRIDA

piękna przemiana z brzydkiego stworzonka w śliczną fretkę czarnulkę

takie rzeczy i czary możliwe dzięki waszemu wsparciu 😉 dziękujemy za darowizny.