Zapach


___________________________________
ZAPACH FRETKI
____________________________________
Temat często poruszany, gdyż fretki często postrzegane są przez pryzmat ich zapachu. Żeby poukładać fakty spróbujemy opisać czym fretka pachnie 😊

Fretki mają trzy główne „źródła” zapachu :
1. WŁASNY jak każdy zwierzak, niektórzy twierdzą że cudny piżmowy. Spowodowany wydzieliną z gruczołów zapachowych umieszczonych w skórze. Rodzaj i intensywność zapachu zależy od cech osobniczych ale także od diety, higieny otoczenia, stanu zdrowia. Czyste kocyki i legowiska spowodują że będzie to zapach przyjemny, choć są osoby go nie tolerujące. Kąpiele nie zlikwidują naturalnego zapachu fretki, wręcz powodują że gruczoły zapachowe aby utrzymać naturalny zapach zwierzaka wydzielają coraz więcej. Dlatego częste kąpiele nie tylko nie likwidują zapachu ale wręcz nasilają ten problem. Poza tym kąpiele z mydłem usuwają naturalną barierę ochronną skóry naszego pupila, zwiększając wrażliwość na różne szkodliwe czynniki.

2.Drugi, to zapach z gruczołów OKOŁOODBYTOWYCH, bardzo ostry nieprzyjemny, wydzielany tylko czasami, gdy fretka czuje się zagrożona, czasem z powodu innej, również pozytywnej, ekscytacji, albo przy wypróżnianiu- po prostu oczyszczają gruczołki. Fretka „zostawia” wydzielinę tam gdzie stoi, choć czasami futro w okolicy ujścia gruczołów też się pobrudzi. Stosunkowo szybko znika, i pojawia się sporadycznie. Ten smrodek jest bardzo charakterystyczny dla fretek. Poza dbałością o komfort psychiczny freciaka nie możemy nic zrobić aby się nie wydzielał. W Polsce nie usuwa się gruczołów okołoodbytowych- jest to procedura niedozwolona przez polskie prawo. Jeśli ten zapach pojawia się często, np. przy każdej wizycie w kuwecie warto poprosić lek. weta żeby sprawdził czy wszystko jest OK bo gruczoły mogą ulegać stanom zapalnym czy rakowaceniu.
Ten zapach nie zmienia się po implancie/kastracji.

3. Zapachy RUJOWE u dojrzałych fretek. Z gruczołów zapachowych skóry intensywnie wydzielana jest zawartość z dużą ilością feromonów, mających zwabić partnera/partnerkę. Są bardzo przykre dla człowieka, silne, uczulające. Zmieniają się w zależności od pory roku u samca/fazy cyklu płciowego u samiczki. Ostry zapach, u niektórych samców wręcz nie do zniesienia, może być silnie uczulający. Związany z wysokim poziomem hormonów płciowych u dojrzałych osobników w okresie godowym, przypadającym najczęściej w okresie wiosenno-letnim. Kąpiele na dłuższą metę nie poprawiają sytuacji. Kastracja chemiczna/chirurgiczna powoduje że ten zapach znika u obu płci.

Należy też powiedzieć że czwartym istotnym czynnikiem wpływającym na zapach zwierzaka są działania ZALEŻNE OD OPIEKUNA. To higiena otoczenia, dieta, stan zdrowia. Odchody i wydzieliny zwierząt karmionych mięsem mają zdecydowanie łagodniejszy smrodek od tych karmionych gotowymi karmami. Problemy z ząbkami są powodem brzydkiego zapachu tak naprawdę całej fretki, nie tylko z mordki. Niektóre choroby np. mocznica, choroby uszu, skóry infekcje i wiele innych mogą zmieniać zapach zwierzaka. Wizyty u weta i prawidłowe leczenie eliminują tą przyczynę.
No i oczywiście częstość sprzątania odchodów oraz wymiany kocyków i legowisk na czyste ma kolosalne znaczenie w utrzymaniu przyjemnego zapachu fretki. Ich futro bardzo łatwo kumuluje zapachy z otoczenia zarówno przyjemne jak i te mniej .

🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾🐾